+90 850 733 1984                EN

 

ENSTRÜMAN ÇALMAYI ÖĞRENMEK İÇİN ONLARCA NEDEN

%%100 Beğeni / 5 kisi oyladi!  

Bir enstrüman çalmak zengin ve karmaşık bir deneyimdir. Bunun nedeni; görme, işitme ve dokunma duyularımızı aynı anda, üstelik bilgiyle birleştirerek kullanmamızdır. Bir müzik aleti çalmak fiziksel ve zihinsel olarak kendimizi koordine etmemizi sağlar ve bu durum da beynimizde uzun vadede değişimlere neden olur.

Bilim, müzik eğitiminin beynin yapısını ve işlevini daha iyi hale getirebildiğini kanıtlamıştır. Yapılan araştırmalara göre müzisyenler, müzisyen olmayanlara göre daha hızlı tepki sürelerine sahiptir. Sözel bellek, öğrenme hızı, konsantre olma ve uzun süre odaklanma gibi konularda müzisyenlerin çok önde olduğu su götürmez bir gerçek. Montreal Üniversitesinde yapılan bir araştırmada beyindeki anatomik değişimin müzik eğitiminin başladığı yaşla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Aslında bu şaşırtıcı olmamalı, birçok şeyi çocuk yaşlarda öğrenmek en büyük kazanımı elde etmemizi sağlıyor. Asıl ilginç olanı kısa süreli müzik eğitiminin bile uzun süreli faydalar sağlayabilmesidir. 2013 yılında Westminster Üniversitesi bu konuyu araştırmak için kolları sıvamış ve daha önce enstrüman eğitimi almamış farklı yaşlarda bir grup çocukla 14 ay süren bir deney gerçekleştirmiş. Bilin bakalım nasıl sonuçlanmış? 14 aylık müzik eğitiminin sonunda çocukların beynindeki “gri bölge” hacminin büyümeye başladığı gözlemlenmiş

Araştırmacılar aynı zamanda enstrüman çalmanın disleksik çocuklarda konuşma ve öğrenmede yardımcı olduğuna inanıyorlar. Ayrıca çocuk yaşta enstrüman çalmayı öğrenmenin yaş ilerledikçe ortaya çıkabilen hafıza problemleri gibi olumsuzlukları büyük ölçüde önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koyuyorlar.

Peki, hepsi bu kadar mı? Hadi bilimi bir kenara bırakalım. Enstrüman çalmak bize neler kazandırabilir?

Kendini ifade etme yeteneklerimizi geliştirir, estetik, yaratıcı ve yapıcı düşünme kapasitemizi artırır. Müzikle birlikte disiplin gibi konular çocuğa yavaş yavaş aşılanabilir. Müzik akademik performansı da olumlu etkiler. Sosyal ilişkilerimizde bağları güçlendirir. Arkadaşlarımıza şarkılar çalmak bizi daha özgüvenli kılar. Popülerliğimizi arttırır. Stres ve depresyonu azaltır. Enstrümanımızı çalışırken o kadar karmaşık bir şeye odaklanırız ki, sorunlardan uzaklaşırız. Başka bir şeye yönelip deşarj oluruz. Zor bir eser çalışmak bizi motive eder. Kafamızı dağıtır. Kaygı ve anksiyete düzeyimizi düşürür. Her şeyden önemlisi, bizi mutlu eder.

24 Mayıs 2018 Perşembe
İPEK SARI
MÜDÜR YARDIMCISI - AKADEMİ