NESİBE AYDIN Ankara - Yıldızlar Kampüsü KAMPÜSÜ Nesibe Aydın Educational Institutions

+90 850 733 1984             TR

2022-2023 YILI İÇİN ADAY VELİLERİMİZE YÖNELİK : SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

Kırtasiye malzemeleri, dış kaynaklar ve yabancı dil kitapları velilerimiz tarafından okul kırtasiyesinden satın alınır. Aydın Yayıncılığa ait ödev fasikülleri, yardımcı ders kaynakları ve soru bankaları okul kırtasiyesinden Kurum Yönetiminin belirlediği indirimle (Örneğin 2020 - 2021 yılında %60 indirim uygulanmıştır.) satın alınır. Ayrıca; öğrencilerimize, sene içinde birçok öğretim/ders modülü, yaprak test, çalışma yaprakları, sınavlar vs. ücretsiz olarak okul idaresi tarafından dağıtılır. 

Bilsem öğrencilerini ön görüşme mülakatlarımızda tespit ediyoruz, ancak okullarımıza çok sayıda Bilsem öğrencisi başvuru yaptığı için her birine standart bir burs uygulamasında bulunamıyoruz. Okullarımızın ön görüşme etkinliklerinde, öğrencilerimizin gelişimsel özellikleri ve farklı becerileri tespit edildikten sonra velilerimize bilgilendirme yapılıyor. İlkokul yıllarında maddi desteğe ihtiyacı olan ailelere burs kurulu kararıyla ihtiyaç bursları verilebiliyor. Bu bursların akademik burs olarak adlandırılmasını 5 Yaş – 4.Sınıf yaş düzeyinde uygun bulmuyoruz. 5.sınıf ve sonrasında yüksek başarılı öğrencilerimiz, okullarımızın açtığı bursluluk sınavlarında, hak ettikleri bursları alabilmektedirler.

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin başarının değerlendirilmesi ve ölçme değerlendirmenin genel esasları başlıklı 20.maddesinin ikinci fırkası ;İlkokul 1,2 ve 3.sınıflarda öğrencilerin başarısı; gelişim düzeyleri dikkate alınarak öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilen ders etkinliklerine katılımları ile ilgili öğretim programlarında belirtilen değerlendirme ilkelerine göre tespit edilir. "Karnede ÇOK İYİ, İYİ ve GELİŞTİRİLMELİDİR şeklinde gösterilir."denilmektedir. Bu bağlamda okulumuzda 1., 2., 3., ve 4.sınıflarda bursluluk sınavları yapılmamaktadır.

5 -12.sınıf olacak öğrencilerimiz Şubat ayı içerisinde yaptığımız Bursluluk Sınavlarımızda sorulacak soruların konuları yayınlanır. Bu dokümanda %100 Tam burs alma şartları puan olarak belirtilmiştir. 

Dışarıdan Öğrenci: IB programı için seneye 9, 10 ve 11. sınıf olacak tüm okulların öğrencileri kayıt yaptırabilirler. Ancak, Okula Giriş Puan barajımız ile İngilizce Seviye Barajımızı aşmaları koşulu aranmaktadır.
Gelecek yıl 12. sınıf olacak öğrencilerin ise, IB’ye kayıt yaptırabilmesi için, geldikleri okulda IB programında okuyor olmaları gerekiyor.

Devam Eden Öğrencimiz : 4 Ocak 2020 tarihinde yapılacak deneme sınavımızda, belirlediğimiz puan barajımızı aşan, kendi öğrencilerimizin, belirlenen ücret koşulu ile kayıtları alınır. 22 Şubat 2020 tarihinde yapılacak olan Seçme Sınavından sonra, bursluluk durumları değerlendirilir. Burs kazanan öğrencilerin aldıkları burs oranlarına göre ödeme planları yeniden düzenlenir.

 • Bu yıl, 9 ve 10. Sınıflarda okuyan Yıldızlar Lisesi ve Gölbaşındaki Anadolu ve Fen Lisesi  öğrencilerimiz, 04 Ocak 2020 tarihinde yapacağımız OKUL BARAJ SINAVINDA belirlediğimiz puan barajını aşmaları durumunda, önümüzdeki yıl için, bu okullarımız arasında kontenjan dahilinde geçiş yapabilirler.
 • 11. Sınıflarda okuyanlar ise puan BARAJINI geçse dahi sadece okudukları türdeki okullar arası ( Temel Liseden Anadoluya - Anadoludan Anadoluya veya Fenden Fene ) kontenjan dahilinde kayıt yaptırabilirler.  Bursluluk koşulları ise 22 Şubat 2020 Cumartesi günü yapılacak Seçme Sınavından sonra, alacakları derecelere göre belirlenecektir.
 • IB programına geçiş için ayrıca 9 veya 10. sınıfta olmak ve dil barajını geçmek gerekir. 

Okula Giriş Sınavı ile burs hakkı kazanmış öğrenciler her ders yılının sonunda bitirilen sınıfa ait; Nesibe Aydın deneme sınavları ortalamasına göre ilk %15 dilimdeki öğrenciler arasında yer alırlarsa; bursları, aynı oranda bir sonraki yıl içinde devam ettirilmektedir.
Ekte, burs yönetmeliğimizi inceleyebilirsiniz. Burs yönergesi sizin incelediğiniz tarihten sonra güncellenmiş olabilir. Güncel olan son yönetmeliği Okullar Koordinatörümüz Şemsettin Beşer'den ( s.beser@nesibeaydin.k12.tr ) talep edebilirsiniz.

Burs Yönetmeliğini İnceleyin.
 

Nakil ile gelen öğrencilerin teşvikinin devam etmesi e-okul onayına bağlı olacaktır.  MEB onaylarsa teşviki devam eder, onaylamaz ise teşvik alamaz. Ancak okulumuzda yeteri kadar teşvik kontenjanı bulunduğundan bu güne kadar teşviği aktarılamayan olmamıştır.

LİSE 9, 10,11 ve 12.SINIFLAR : Okulumuz baraj sınavlarını aşarak kabul gören öğrenci velimizin, Aralık ve Mayıs ayı dışında öğrencinin eski okuluna nakil dilekçesi vermesi gerekiyor. (Devlet okullarından gelecek olanlar e-devlet üzerinden kendisi nakil başvurusu yapabilir)  Eski okulu sisteme giriş yaptıktan sonra  nakil işlemlerini e-okul sistemi üzerinden biz tamamlayacağız. ( MEB yönetmeliği gereği sadece Aralık ve Mayıs aylarında nakil işlemi yapılmamaktadır.)
ORTAOKUL,İLKOKUL, ANAOKULU: Nakil işlemleri, kesin kayıt işleminden sonra okul müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. Velilerimizin geldikleri okula dilekçe vermelerine gerek yoktur.
 

Yıldızlar lisemizi telefonla arayarak sınıf bilginizin güncellenmesini isteyebilir veya ön kayıt sayfamızdaki ÖNCEDEN KAYITLILAR bölümüne cep telefonunuza iletilen TC ve Pin kodu ile giriş yaparak kendinizde güncelleyebilirsiniz. Sınıf değişimlerinde önceden yapılan sınav kaydınız silinir, yeni sınav kaydı yapılması gerekir.

Sınav baraj puanlarımız, sınavlarımız değerlendirildikten sonra ortaya çıkmata ve sonucunuz ile birlikte İnternette sınav sonuç sayfamızda yayınlanmaktadır.

http://onkayit.nesibeaydin.com.tr/ adresimizdeki SINAV KONULARI sayfasından seneye hangi sınıf olacak iseniz, o sınıf seviyesine ait SINAV KONULARI dokümanını inceleyebilirsiniz.

Aday kaydınızı yaparken kullandığınız cep telefonuna erişim için PİN kodu gönderilmişti. Eğer unuttuysanız, Pin kodunuzu tekrar cep telefonunuza isteyebilirsiniz. http://onkayit.nesibeaydin.k12.tr adresindeki ÖNCEDEN KAYITLILAR sayfasından giriş yaparak aday bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Sınıf bilginizi değiştirirseniz yapılan sınav kaydınızı silinir ve yenisinin yapılması için tekrar aranırsınız.

Ön kayıt işleminiz yapıldıktan sonra, öğrenci işleri uzmanlarımız sizi telefonla arayarak sınav kaydınızı oluşturacaktır. Bu sırada sizde http://onkayit.nesibeaydin.k12.tr adresinde yayınlanan SINAV KONULARI dokümanını ve AKADEMİK BİLGİ FORMLARINI inceleyebilirsiniz. Okulumuzu ziyaret ederek, yönetici ve öğretmenlerimiz ile görüşebilir, okulumuzun fiziki ve coğrafi konumunu tanıyabilirsiniz.
http://www.aydinyayincilik.com.tr adresinde okullarımızda kullanılan ders ve test dokümanlarına erişebilirsiniz.

Alan dışı soru çözmeniz durumunda  ek puan  alırsınız. Ancak, sizin önceliğiniz TM alanı soruları olmalıdır. Sınavda vaktiniz kalırsa, yapabildiğiniz kadar Fen sorusuda çözmeniz gerekir.

 • Yıldızlar Lisemiz için, 9, 10, 11, ve 12. sınıflarımıza "Liselerimize Giriş ve Bursluluk Sınavı" ile ilan edilen "Kayıt Kabul Barajı"nı aşan öğrencilerin kayıtlarını alıyoruz. 


Hayır. Seçme sınavından önce kesinlikle tek bir kayıt bile almıyoruz. Sadece, kendi öğrencilerimizin kayıtlarını alıyoruz. Bunun nedeni de dışarıdan kaç öğrenci alacağımızı belirleyebilmek içindir. Seçme sınavından önce kaydını aldığımız kendi öğrencilerimizden, şayet, sınav barajını aşamayanlar olursa, onların kayıtlarını da sınavdan sonra hemen iade ediyoruz.

Dışarıdan Öğrenci: 26 Şubat 2017 tarihinde yapılacak olan Seçme Sınavından sonra, belirlediğimiz puan barajımızı aşan, seneye 9, 10, 11 ve 12. sınıf olacak aday öğrenciler, Yıldızlar Lisemize, kontenjan dahilinde kayıt yaptırabilirler.
Kendi Öğrencimiz: 7 Ocak 2016 tarihinde yapacağımız deneme sınavımızda, belirlediğimiz puan barajımızı aşan, kendi öğrencilerimizin, belirlenen ücret koşulu ile kayıtları alınır. 26 Şubat 2017 tarihinde yapılacak olan Seçme Sınavından sonra, bursluluk durumları değerlendirilir. Burs kazanan öğrencilerin aldıkları burs oranlarına göre ödeme planları yeniden düzenlenir.

Yıldızlar Lisemizde, 9, 10, 11 ve 12. sınıflara eğitim verilmektedir.

Lisemizde, 08.00 – 16.40 saatleri arasında TAM GÜN eğitim verilmekte ve Anadolu Lisesi + Dershane programı uygulanmaktadır. Öğrencilerimize, MEB’in Anadolu Liseleri için belirlediği müfredatı aynen uygulayıp, bunun üzerine de artı olarak Üniversite Hazırlık Programı veriyoruz. Ayrıca, bunlara ilaveten öğrencinin eksikleri doğrultusunda, ek dersler düzenleniyor, Problem Çözmeler (P.Ç) yapılıyor ve talepler doğrultusunda bire bir etütler veriliyor.

Tüm liselerimizde, Mevcut öğretmen kadromuz ile eğitimimize devam edeceğiz.

300 kişilik kafeteryamızda öğle yemeği verilecektir. Ancak, servis için yeterli sayıda başvuru olması gerekmektedir. Servis başvuruları, 2017 Haziran ayında alınacaktır. Yeterli başvuru olan semtlere servis konulacaktır.

Seçme sınavımıza giren MF ve TM öğrenci sayısı hemen hemen aynıdır. Ancak, belirlediğimiz baraj puanını MF puan türlerinde çok daha fazla öğrenci geçerken, TM puan türlerinde çok daha az sayıda öğrenci geçmektedir. Çünkü, sektörde, başarılı TM öğrenci sayısı, başarılı MF öğrenci sayısından çok daha azdır. Ancak, bizim puan barajımızı aşan TM öğrencilerimiz, yüksek puanlı üniversitelere / bölümlere yerleşirler.

12.sınıflarımızın ücretini 11.sınıf ücretleri ile karşılaştırmak doğru olmaz.  Bu yılki 12.sınıf ücretini , geçen yılki 12.sınıf ücretlerimizle karşılaştırabiliriz.
Ayrıca, “12. sınıf programı, lisenin 4 yılını kapsadığı için, verilen ders ve Problem Çözme sayıları, dağıtılan doküman ve uygulanan Deneme Sınav sayılarının 11. Sınıflarının en az 3 katı”  kadardır.

Test tekniğini geliştirmeye yönelik her yıl düzenli olarak deneme sınavları yapılacak, deneme sınavları sonunda konu analizi yapılarak kazanım eksiği bulunanlara tekrar dersleri yapılacaktır. Öğrencilere, yaprak testler, soru bankaları, aylık ödevler dağıtılarak sınav sistemine uygun soru çözmeleri sağlanacaktır. Ayrıca, serbest çalışma saatleri (SÇS), konu eksiklerini tamamlamaya yönelik ek dersler, soru sorma (P.Ç) saatleri ve bire bir etütler yapılacaktır.

Hayır. Okulumuzda Üniversite Hazırlık eğitimi, MEB müfredatı ile iç içe ders saatleri içerisinde verilmektedir. Bunun için ayrı bir ücret alınmamaktadır. (Diğer özel okullardan Üniversite Hazırlık Programı uygulayanlar, bu uygulamayı ders saatleri dışında ve ücret alarak yapmaktadır.) Okulumuz öğrencileri, hafta içi ve hafta sonu Cumartesi dahil okulumuza tam gün gelirler. Pazar günü okulumuz tatildir. Dolayısı ile bizim uygulamamızda, öğrencilerin bireysel çalışmalarına zaman kalmaktadır.

Gölbaşı’ndaki Anadolu Lisemize her zaman, Fen Lisesi ve IB programları için 11. sınıfa başlamadan önce  (gideceğiniz bölümün puan barajını aşmak koşulu ile) kontenjan dahilinde geçiş yapabilirsiniz.

Yıldızlar Lisemiz ile Anadolu Lisemizde MEB’in Anadolu Lisesi programı uygulanır.
Gölbaşı’ndaki Fen Lisemizde, MEB’in Fen Lisesi programı uygulanır. Ayrıca fen ve matematik alanında bilimsel proje ve laboratuvar ağırlıklı programlarımız bulunmaktadır.
Gölbaşı Kampüsünde ayrıca, IB (Uluslararası Bakalorya) programı uygulanmaktadır.
Gölbaşı’ndaki Fen Lisemiz, Anadolu Lisemiz ve IB Programımız kampüs içerisinde olmaları nedeniyle spor, sanat, müzik, kulüp imkanları Yıldızlar Lisesi’nden daha fazladır.
Her üç lisemizin, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında, Üniversite Hazırlık Programı olarak aynı program uygulanır, aynı dokümanlar dağıtılır.

Sıhhiye Atatürk Lisesi öğrencilerine hazırlık + 4 yıllık diploma veriyor. Biz öğrencilere 4 yıllık diploma vereceğiz. Öğrenci ayrıca, "Sıhhiye’deki Atatürk Lisesi’nde 1 yıl hazırlık okumuştur." yazısı alabilir, denklik sağlanmış olur.

Etüt: Tüm sınıf düzeylerimizde yapılan deneme sınavı ve öğretmenlerin ders içi gözlem sonuçlarına göre akademik olarak eksiklikleri tespit edilen öğrencilerimize, hem grup etütleri hem de birebir etütler verilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz eğitim portalı üzerinden kendileri de etüt talebinde bulunabilmektedir.
Problem Çözme Saatleri (P.Ç): Her branşdan en az iki öğretmenin bulunduğu ve öğrencinin kişisel tekrar çalışmalarını yaparken öğretmenlerine anında ve birebir sorularını sorabildiği saatlerdir. 7. sınıftan itibaren öğrencinin haftalık ders programında PÇ saatleri yer almaktadır.
Serbest Çalışma Saatleri (S.Ç.S.): Öğrencierimiz, haftalık ders programı içinde yer alan bu saatlerde, bir branş öğretmeni eşliğinde sınıflarında serbest çalışırlar.

 • 9 ve 10. sınıflarımıza ayda bir,
 • 11. sınıflarımıza 15 günde bir,
 • 12 sınıflarımıza ise her hafta deneme sınavı uygulanır.
Ayrıca her eğitim öğretim yılının başında tüm sınıf düzeylerinde HBS (Hazır Bulunuşluk Sınavı) uygulanmaktadır. Eğitim öğretim yılı sonunda da YIL SONU sınavı yapılır. Yapılan tüm sınavlarımız Ölçme Değerlendirme birimi tarafından değerlendirilmekte ve gerekli birimlere sınav sonuç raporları sunulmaktadır.

Nesibe Aydın Eğitim Kurumlarında ödevler her sınıf düzeyinde günlük, haftalık ve aylık periyotlarla verilmektedir. Günlük ödevler haftalık ders programında yer alan ödev saatinde ve okulda yapılmaktadır. Aylık ödevler ise öğrencilerimize kitapçık olarak dağıtılmakta ve Eğitim Portalı üzerinden yayınlanan Akademik takvimde belirtilen tarihlerde kontrol edilmektedir. Ödev konusunda direnç gösteren öğrenciler, rehberlik birimi tarafından takip edilip, veli ile iletişim kurularak sorunun çözümü gerçekleştirilir.  

Binamızda 60 m2 lik spor salonumuz bulunmaktadır. Bu salonumuzda dans, aerobik, halkoyunları gibi etkinliklerin yanısıra; masa tenisi, gibi aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca, Gölbaşı Kampüsümüzde yapılacak elemeleri geçen öğrencilerimiz, okul takımımıza alınmakta ve Gölbaşı Kampüsümüzde ücretsiz BASKETBOL, YÜZME gibi dersler verilmektedir.

Okul takımlarımıza seçilen öğrencilerimiz, kampüsümüzde ücretsiz olarak çalıştırılırlar. Ayrıca, tüm öğrencilerimiz, Sanat Akademimizin de çeşitli imkanlarından ücreti dahilinde faydalanabilirler. Ücret, kendi öğrencilerimize son derece uygun koşullarda belirlenmektedir.

Nesibe Aydın Okulları, 2016 yılından itibaren Uluslararası Cambridge Okulu ve Uluslararası Cambridge Sınav Merkezi olmuştur.
Yıldızlar Lisesi dahil tüm okullarımızda, olmak üzere "Cambridge Okulları Programı" uygulanmaktadır. Ayrıca, Uluslararası Cambridge Sınavları okulumuz bünyesinde yapılmakta ve sınavları aşan öğrencilere "Cambridge Sertifikası" verilmektedir.

Velilerimize öğretmenlerimizin cep telefonları verilmemekte, velilerimiz öğretmenlere okul telefonundan ulaşabilmektedirler.  Öğretmenlerimiz gün içinde öğrencilerimiz ile ilgilenmekte olup, cep telefonlarını yanlarında taşımamaktadırlar.  Velimiz idari görevlimize görüşmek istediği öğretmen ismini verir ve öğretmenimiz ilk müsait zamanında velilerimize geri dönüş sağlar.

 • MÜSTAKİL, KLİMALI, KAMERA SİSTEMLİ, PARMAK İZİ ALGILAYAN GÜVENLİK TURNİKESİ, TEKNOLOJİ DONANIMLI, YANGIN ve HIRSIZLIK ALARM sistemleriyle donatılmış binamızda, Yıldızlar Lisesi olarak başarılarımıza imza atmaya devam ediyoruz.
 • Öğrencilerimizin can güvenlikleri, bizim için herşeyden önce gelmektedir. Bunun için binamızda her tür güvenlik önlemi alınmıştır. Sınıflar ve rehberlik odaları hariç, tüm birimler Görüntülü Kamera Sistemiyle izlenmektedir.
 • Binamızın giriş kapısında sürekli bir erkek güvenlik görevlisi ile bina içerisinde de bir bayan güvenlik görevlisi bulunmaktadır. 
 • Öğrencilerimizin sağlıkları ile ilgili her türlü veri, okul portal sistemine kaydedilir ve okul yöneticileri tarafından izlenir.
 • Okulumuzda tam zamanlı çalışan sağlık görevlisi (hemşire) bulunur. 
 • Kurumumuzun, acil durumlar için tam donanımlı bir ambulansı vardır

Yıl sonu İngilizce seviye belirme sınavımıza göre seviyesi düşük olan öğrencilere yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan 1 - 1.5 ay önce ( Ağustos ayı başlarından itibaren) takviye programları uygulanır. Yıl içerisinde öğrencilerimizden sınıfın gerisinde kalanlar olursa, bu öğrenciler etüt çalışmaları ile desteklenirler. Öğrencilerimiz, akademik olarak belirli bir düzey belirlenerek okula alındığı için yabancı dil programlarımıza kolayca uyum sağlarlar.          

Lise (9, 10 ve 11. Sınıf): Haftada 2 ila 4 saat arasında kulüp çalışmaları yapılmaktadır.
12.sınıflarımız sınav hazırlık yıllarında olduklarından dolayı , kulüp çalışması yapılmamaktadır.
Eğitim-öğretim yılı başında tüm kulüplerimizin ayrıntılı olarak anlatıldığı kulüp kitapçığı öğrencilerimize dağıtılır ve tüm öğrencilerimizin kulüp seçimlerini kendilerinin yapmaları sağlanır. Kulüplerle ilgili eğitim uzmanlarımız kulüp atamalarını, kulüp kontenjanlarına göre yapar. 
Kulüp faaliyetlerinin özünde, öğrencinin ilgi duyduğu ve yeteneği olan alanlarda, severek ve isteyerek, aynı zamanda eğlenerek faaliyet içinde olması yatar. (Dans, aerobik,gitar, bateri, piyano,drama, fotoğrafçılık, radyoculuk,satranç, GO vb.)


Ders programlarımız, M.E.B'nın müfredatında belirtilen konular çerçevesinde yapılır. Zümrelerimiz toplanarak bu müfredata göre kaç saate ihtiyaçları olduğunu bildirir. Ders saatleri ve program buna göre düzenlenir. Bir ders saati süremiz 40 dakikadır.  Dönem başında hazırlanan ders programları Eğitim Portalı aracılığı ile velilerimiz ile paylaşılmaktadır.     

Eğitim programlarımızın akademik kısmı pedagojik esaslar doğrultusunda düzenlenmiştir. Öğrencilerimiz MEB müfredatına yönelik dersleri alırken aynı zamanda gün içerisinde kulüp saatlerine katılarak ilgi alanlarına göre etkinlikler yapacaktır.Ayrıca, resim, müzik derslerinde de kendi yeteneklerine göre nefes alacak fırsatı bulacaklardır. Dersliklerin bulunduğu katlarda, eğitim uzmanı, rehber öğretmen ve nöbetçi öğretmenler bulunacaktır. Ayrıca teneffüs saatlerinde idareci, öğretmen ve güvenlik görevlileri nöbet tutacaktır.

Yetenekli, hızlı öğrenen, öğrenme ihtiyacını sürekli gündeme getiren, soru soran ve farklı potansiyele sahip 5-12 yaş çocuklarımız için ‘Gelişim ve Bilim Programı’ adında ders dışında takip edilen bir programımız vardır. Programın amacı, hızlı öğrenen, farklı ilgi alanları olan çocuklara farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş bir eğitim ortamı sunmaktır. Bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak, esnek ve güvenilir bir ortamda, yaratıcılığı geliştirici bir müfredatla disiplinler arası çalışmalar yapılır.

Öğrenciyi tanıma çalışmaları kapsamında öğrencilerin bireysel farklılıkları tespit edilmekte ve bu farklılıklar göz önüne alınarak öğrenciler ile doğru iletişim kurulmaktadır.  Bu durum da öğrencilerin üzerinde olumlu etki yaratmaktadır. Kurulan olumlu iletişim sayesinde öğrencilerimiz kendi gönüllülüğü ile rehberlik öğretmenine ve diğer öğretmenlere başvurmaktadır.

Okul sürecinde tüm değerlendirme süreçlerinden edinilen bilgiler, bireysel veli görüşmeleri aracılığıyla aileler ile paylaşılır. Çocuğun eğitiminde aile ayağının fazlasıyla önemseyen bir kurum olarak yıl boyunca aileye danışmanlık çalışmalarımız devam ederken, öğrenci gelişimi ile ilgili yapılan gözlemler ve değerlendirmeler velilerimizle sık sık bireysel veli görüşmelerimizde paylaşılmakta, bunun yanı sıra genel veli toplantılarımızda da sınıf ve branş öğretmenlerimizden ayrıntılı bilgi almaktadırlar.   Ayrıca okula ve öğrencilerimize dair tüm süreçlerin takip edilebileceği çoklu ve farklı bilgilendirme kanalları ile velilerimize ulaşırız.
Bireysel veli görüşmelerimiz dışında öğrencilerimiz ile ilgili yaşadığımız tüm süreçleri velilerimizin her zaman takip edebildiği sistemlerimiz de mevcuttur.  Bunlardan ilki okul web sitemizdir. (
http://www.nesibeaydin.k12.trBirçok etkinlik örneklerimizi web sitemizden ve portal duyurular bölümünden takip edebilirsiniz.
Veli El kitabı; yeni eğitim öğretim yılı başında velilerimize verilen ‘Veli El Kitabı’ ile de hem idari hem de eğitim işleyişi ile ilgili bilgi edinilir. 
Bununla birlikte Nesibe Aydın Eğitim kurumlarının etkinlik haberleri ile dopdolu Aydın Eğitim Dergisi velilerimize ulaşır. 
Anasınıfı bulunan kampüslerimizde velilerimizin öğretmenleri ile de günlük olarak haberleşmenizi sağlayan İletişim defterleri kullanılmaktadır.

Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi, öğrencilerin içinde bulundukları yaş dönemi göz önünde bulundurarak, onların bilişsel, sosyal-duygusal ve akademik gelişimlerini yakından izler, ihtiyaçları doğrultusunda takip ve destek çalışmaları yürütür.  Yaklaşım ve içerik olarak “Gelişimsel ve Önleyici Rehberlik” hizmetleri sunmayı amaçlayan Rehberlik Birimi, çalışmalarında öğrenci merkezli olup, aile ve öğretmen işbirliğinin oluşturulması için gerekli ortamı hazırlar. 

Kurum öğrenci, veli ve çalışanların bilgilerinin saklandığı elektronik ortamdır. Eğitimin en önemli parçası olan öğrenciyi tanıma çalışmalarında portal sistemimiz bizlere çok büyük kolaylık sağlar. Bizler anaokulundan 12. sınıfa kadar öğrencilerimiz ile ilgili tüm bilgileri portal sistemimizde depolarız ve öğrencimizle karşı karşıya gelecek her eğitimci için bu bilgiler çok önemli yol gösterici olur. Velilerimiz portal hesaplarından öğrencilerimizin gelişimleri ile ilgili gözlem ve değerlendirmelere, rehberlik notlarına ulaşabilirken, aynı zamanda ödev, duyuru, sosyal etkinlik gibi süreçleri de portal üzerinden takip edebilmektedirler. Velilerimize eğitim -öğretim dönemi başlangıcında kurum bilgi işlem servisi tarafından “ Eğitim Portalı Semineri” verilir. 

Nesibe Aydın Eğitim Kurumlarında öğrenci takibi sınıf öğretmenliği, rehberlik birimi ve velilerimizle öğrencilerimiz hakkında sürekli iletişim kurabildiğimiz Eğitim Portalı üzerinden yapılır.
Okullarımızın en önemli özelliklerinin başında yapıcı disiplin ve takipçi olması gelmektedir. Öğrenci takibi konusunda bir çok rehberlik ve yönetimsel takip sistemimiz mevcuttur. Öğrencimiz, ödev kitapçıklarında hangi soruyu yapıp yapmadığına kadar, veya ne sıklıkla revire gidip gitmediğini veya hangi yemekleri sevip sevmediğine kadar takip edilmektedir.

Sınavla öğrenci alımı yaptığımız için seviye grupları arasında ciddi farklar olmuyor. Sınav sonuçlarına göre dönem dönem şubeler arasında değişiklik yapılabiliyor. Burada çocuğun düştüğü yerden kalkma becerisini kazandırmaya çalışıyoruz.
Kurum genelinde;

 • 8, 9, 10 11 ve 12. sınıflarda seviye grupları sistemi uygulanıyor. Öğrencilerimizin yıl içinde girdikleri deneme sınavı sonuçlarına göre,2 yada 3 ayda bir grup değişimleri yapılır.
 • Ana sınıfı, İlkokul ve Ortaokul 5,6, ve 7.sınıflarda, sınav sonuçlarına bakılarak, herhangi bir seviye grupları sistemi uygulanmaz.


Sınıf seviyesine göre her hafta veya her ay yaptığımız sınavların sonucu rehberlik birimimiz tarafından incelenerek öğrencide görülen akademik düşüşün nedenleri araştırılır. Hem öğrenciye hem de velilerimize geri bildirimleri verilir. Bu süreçte öğrenciye birebir etütler planlanır. Sınavlardaki düşüşler sonucu öğrenci grup düşeceği belli olduğunda, öncelikle düşüş yaşayacağı öğrenciye hissettirilir.
Öğrenciye verilen etüt, takviye ve rehberlik sonucunda düşüş yaşayan öğrenci ile sınıf öğretmeni, rehber öğretmen ve yöneticiler bire bir görüşmeler yaparak bir sonraki grup değişimine kadar bunun düzeltilebileceği anlatılır. Bunu başaran öğrencilerden örnekler verilir. Bunu başarabilmesi için kendisine rehberlik yapılır. Akademik başarısı takip edilir. Konu ve kazanımlardaki eksik yönlerine yoğunlaşılır.

Rehberlik birimimiz öğrencinin sadece akademik durumunu takip etmez. Bunun yanı sıra öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimi, ilgi, yetenek ve eğilimleri ile ilgili takipler de yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerin öğrenme sitilleri ile mesleki eğilimlerine yönelik her sene çalışmalar yürütülürken, her öğrencinin bir üst kademeye geçişi ile ilgili de tanıma ve hazırlık çalışmaları yapılmaktadır. 

HAYIR. Eğitim Kurumlarımıza ait tüm okullarımızda, bütün sistemimiz birebir aynıdır. Eğitim – öğretim müfredatı, eğitim materyalleri, ders programları, ölçme-değerlendirme, öğretmenlere uygulan hizmet içi eğitim seminerleri ve insan kaynakları seçimleri kurumsal olarak ortak yapılır.  Tüm uygulamalar kampüslerimizde eş güdümlü olarak yürütülür. 

Öncelikle rehberlik öğretmenlerimiz tarafından öğrencinin başarısını olumsuz etkileyen ve motivasyonunu düşüren sorunların var olup olmadığı tespit edilir.  Bu sorunları tespit etmek amacı ile öğrenci ile bireysel görüşmeler yapılır. Rehberlik biriminin gizlilik ilkesi çerçevesinde yapılan çeşitli envanterler ve öğrencinin ailesi, akran grubu ve öğretmenleri ile yapılan diğer görüşmelerle sorun tanımlanır. Sorunun niteliğine göre çeşitli aşamalarla öğrenci desteklenir, yönlendirilir ve problem çözülür. 

Sınav sonuçları ölçme-değerlendirme konusunda uzman yöneticilerimiz tarafından yapılmaktadır. Deneme sınavı sonuçları, aynı sınıf düzeyinde okuyan tüm öğrenciler bir arada sıralama alacak şekilde yapılır. Örneğin, Gölbaşı ortaokulumuza devam eden bir öğrencimiz, Konya ve Antalya okullarımıza devam eden aynı sınıf düzeyindeki öğrencilerin de içinde olduğu öğrenci havuzunda puanını ve sınav sıralamalarını görür. Kurum genelinde sınavlarımız ortak ve aynı zamanda yapılmaktadır. Kurumsal değerlerdirme standartlarımız gereği öğrencilerimiz kampüslerimiz arasında rahatlıkla nakil olabilir. 

Gölbaşı Kampüsü: IB-DP programı 5 yıldır uygulanıyor.
Konya Kampüsü: 2 yıl içinde IBDP programının kabulünün alınıp öğrenci kabulüne başlamayı planlıyoruz.
Antalya Kampüsü: 
3 yıl içinde IBDP programının kabulünün alınıp öğrenci kabulüne başlamayı planlıyoruz.
IBDP Kabul Şartları:
Öğrencimizin B1+ ( Intermediate ) ve daha üzeri bir düzeyde İngilizce akademik altyapısı olması gerekmektedir. IB kayıt kabulü sırasında ayrıca "İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI" okulumuz  tarafından yapılmaktadır.
9.sınıf OKUL GİRİŞ SINAVLARIMIZDA IB kayıt kabul barajını aşması veya TEOG sınavlarında 475 puan ve üzeri almış olması şarttır.