20 Kasım Çocuk Hakları Günü ve Çocuk Haklarına Dair Sözleşme

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ yi 1990 yılında imzalamıştır.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.

Bizler de çocuklara “çocuk hakları nedir?” diye sorduk ve onların hak olarak gördüklerini onlardan dinledik. Çocukların özgürce kendi haklarını dile getirdikleri bu etkinlik ile aslında biz yetişkinlerin unuttuğu, dikkat edilmesi ve unutulmaması gereken hakları tekrar hatırladık. Biz büyüklerin görevi ise; çocukların öncelikle bu haklarını korumak, bunları onlara öğretmek ve korumalarını sağlamaktır.

Yazdıre-Posta

Anaokullarımızdan Haberler

Yarı Yıl Tatili Yol Haritamız

Öğrenciler yoğun bir çalışma temposu sonrası kısa bir molayı hak ettiler. Nesibe Aydın Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi olarak öğrencilerimizin…